Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

Zarobki w sektorach Security & AI

Zarobki w sektorach Security & AI

Specjaliści i specjalistki zajmujący się Security oraz AI mogą liczyć na jedne z najwyższych zarobków w branży. Według raportu „Rynek pracy IT w 2022 roku” opublikowanego przez No Fluff Jobs wynika, że AI znalazło się na trzecim miejscu, a Security na czwartym pod względem oferowanego wynagrodzenia w ubiegłym roku.

Potrzeby rekrutacyjne

No Fluff Jobs podsumował miniony rok. W ubiegłym roku na portalu odnotowano o 8 pro-cent więcej ogłoszeń o pracę niż rok wcześniej. Specjaliści mówią o luce branżowej na pozio-mie 150 tys. osób, a zarobki w branży IT sukcesywnie idą w górę. Mediany oferowanych wynagrodzeń w branży IT w ogłoszeniach na poziomie senior w 2022 roku oscylowały w przedziale od 18 do 25 tys. złotych netto, a na poziomie mid od 14 do 20,2 tys. złotych netto. Natomiast juniorzy mogli zarobić od 6 do 9,5 tys. złotych netto.

Potrzeby rekrutacyjne firm w Polsce i w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej są wysokie. Nawet w czasie doniesień z Zachodu o zwolnieniach lub wstrzymaniu nowych zatrudnień sytuacja w naszej części kontynentu niewiele się zmienia. Pracodawcy(-czynie) wciąż potrzebują wykwalifikowanych specjalistów(-tek) IT, luka kadrowa powiększa się wraz z kolejnym rokiem – komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

W 2022 roku na No Fluff Jobs opublikowanych zostało o 8 proc. więcej ogłoszeń niż rok wcześniej. Trzy najpopularniejsze kategorie związane z programowaniem (Backend, Front-end i Fullstack) tak naprawdę stanowią około połowę wszystkich ogłoszeń o pracę na rynku IT. Ale na stanowiska związane z Security czy AI również poszukiwani są pracownicy i to ze stawkami niewiele niższymi.

Wynagrodzenia do góry

Mediany oferowanych wynagrodzeń w ogłoszeniach na poziomie senior w 2022 roku wzrosły o 19 procent w stosunku do 2021 roku zarówno w medianie dolnych, jak i gór-nych widełek. Mediany oferowanych wynagrodzeń w ogłoszeniach na poziomie mid w 2022 roku wzrosły o 17 proc. w stosunku do 2021 roku w medianie dolnych i 12 proc. w medianie górnych widełek.

Mediany oferowanych wynagrodzeń w ogłoszeniach na poziomie junior w 2022 roku os-cylowały wzrosły o 8 procent. Najwyższe zarobki przy B2B niezmiennie od-notowano w kategoriach: DevOps (19-26,9 tys. złotych +VAT), Big Data (19,6-26,7 tys. zł Najwyższe zarobki przy umowie o pracę odnotowano w ka-tegoriach między innymi AI i Security (14-20 tys. złotych brutto). – Z roku na rok w topie najlepiej opłacanych kategorii są Big Data, DevOps, Security oraz AI. Zwłaszcza w tym ostatnim obszarze możemy zaobserwować ogromny postęp zarów-no w – Z roku na rok w topie najlepiej opłacanych kategorii są Big Data, DevOps, Security oraz AI. Zwłaszcza w tym ostatnim obszarze możemy zaobserwować ogromny postęp zarów-no w liczbie nowopowstających rozwiązań AI (np. Chat-GPT, Lensa), jak i w pojawiających się stanowiskach. To no-wy, gorący trend na całym świecie, a specjaliści(-tki) od sztucznej inteligencji, machine learningu i NLP są teraz roz-chwytywani(-e) na rynku pracy. To oznacza też, że rosną nie tylko liczba ogłoszeń we wspomnianych kategoriach, lecz przede wszystkim stawki, jakie dziś trzeba zapłacić, by pozyskać topowych(-e) specjalistów(-tki) z tych dziedzin – skomentował Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

W 2022 roku w większości technologii w przypadku umów B2B zauważalne było, że bardziej wzrosły mediany górnych widełek niż dolnych. To oznacza nie tylko, że stawki wzrosły ogółem, lecz także, że częściej szukano osób o wyższym poziomie doświadczenia oraz pra-codawcy(-czynie) byli skłonni płacić coraz większe kwoty za najlepsze talenty. Ten trend jeszcze będzie się nasilał przy zwiększonym zapotrzebowaniu na doświadczone oso-by – dodała Magdalena Gawłowska-Bujok, COO No Fluff Jobs.

Security oraz AI

Na jedne z najwyższych zarobków w branży mogą liczyć spe-cjaliści i specjalistki zajmujący się Security oraz AI. Według raportu „Rynek pracy IT w 2022 roku” opublikowanego przez No Fluff Jobs wynika, że AI znalazło się na trzecim miejscu, a Security – na czwartym pod względem oferowanego wynagrodzenia w ubiegłym roku. Udział procentowy ogłoszeń w kategorii AI wzrósł o 19% w ciągu roku, a w kategorii Security – 14%.

Technologia zagrożeniem dla juniorów?

Systemy sztucznej inteligencji jak ChatGPT oraz inne podobne narzędzia są rozwijane od wielu lat. Na ten moment, pomimo sze-rokiego udostępnienia tego narzędzia, uważamy, że juniorzy i ju-niorki w sektorze IT nie powinni czuć się zagrożeni.

Potencjalne zastępstwo stanowisk pracy przez modele językowe w pierwszej kolejności może mieć miejsce w branżach poza IT, szczególnie w rolach opartych na tworzeniu treści. Według danych z raportu No Fluff Jobs „Rynek pracy IT w 2022” udział ogłoszeń o pracy dla początkujących w branży oscylował na poziomie blisko 20% (12 punktów procentowych więcej niż rok wcześniej). Na razie jest za wcześnie, by wyrokować, czy ten pozytywny trend się utrzyma w 2023 roku, gdyż aktualna sytuacja makroekonomiczna krótkoterminowo może mieć większy wpływ na obniżenie zapotrzebowania na takie stanowiska.

Paradoksalnie rozwój tak zaawansowanych technologii, jak sztuczna inteligencja czy ucze-nie maszynowe, może mieć pozytywny wpływ na rynek pracy IT. Co prawda, w pierwszej ko-lejności firmy najczęściej szukają doświadczonych osób, natomiast w obliczu istniejącej luki kadrowej organizacje powinny inwestować także w rozwój juniorów(-ek), którzy przecież z czasem awansują na wyższe stanowiska. Natomiast masowe zastąpienie programistów(-ek) przez narzędzia automatycznego generowania tekstu AI np. do pisania kodu, na chwilę obecną wydaje się melodią przyszłości.

Oceń artykuł

Jak możesz czytać Security Magazine?

  1. Kliknij w POBIERZ - rozpocznie się pobieranie PDF-a na Twoje urządzenie.
  2. Śledź nasze kanały na Facebooku, LinkedIn i TikTok - tam również udostępniamy informacje na temat wydania
  3. W przystępny sposób korzystaj z lektury za pomocą ISSUU — poniżej.

Sprawdź się!

Powiązane materiały

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
cyberbezpieczeństwa