Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

Zoom wykorzystuje nowe szyfrowanie podczas rozmów

Zoom wykorzystuje nowe szyfrowanie podczas rozmów

Zoom, popularna platforma do wideokonferencji, ogłosiła wprowadzenie nowego rodzaju szyfrowania typu end-to-end (E2EE), które ma być odporne na przyszłe zagrożenia związane z komputerami kwantowymi. Ta innowacja ma na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych użytkowników podczas spotkań online.

Ustawa Kamilka

Zoom stawia na cyberbezpieczeństwo

W miarę jak technologie komputerowe ewoluują, rosną również zagrożenia związane z cyberprzestępczością. Przyszłość obliczeń kwantowych może przynieść nowe wyzwania, ponieważ te zaawansowane maszyny mogą łamać obecnie stosowane metody szyfrowania. 

Zoom, rozumiejąc te zagrożenia, wprowadza postkwantowe szyfrowanie, które ma na celu ochronę danych użytkowników na jeszcze wyższym poziomie.

Nowe szyfrowanie E2EE firmy Zoom opiera się na algorytmie Kyber-768, który został zatwierdzony przez Narodowy Instytut Standardów i Technologii (NIST) jako kwantoodporny. Kyber-768 ma zapewniać bezpieczeństwo porównywalne do standardu AES-192, który jest obecnie jednym z najbezpieczniejszych dostępnych algorytmów.

Jak działa nowe szyfrowanie Zooma?

Aby skorzystać z nowego szyfrowania, wszyscy uczestnicy spotkania muszą korzystać z aplikacji Zoom w wersji 6.0.10 lub wyższej. Jeśli któryś z uczestników nie spełnia tego wymagania, zostanie zastosowane standardowe szyfrowanie E2EE. 

Zoom podkreśla, że nowe szyfrowanie będzie domyślnie włączone, co ma ułatwić użytkownikom korzystanie z tej technologii bez dodatkowych kroków.

Wprowadzenie tego rodzaju szyfrowania ma na celu zabezpieczenie danych przed atakami typu „zbieraj teraz, odszyfruj później” (HNDL), które polegają na kradzieży zaszyfrowanych danych z zamiarem ich odszyfrowania w przyszłości, kiedy komputery kwantowe staną się wystarczająco zaawansowane.

Nowy standard szyfrowania w branży

Zoom dołącza do grona innych firm technologicznych, takich jak Amazon Web Services, Apple, Cloudflare, Google, HP, Signal i Tuta, które również integrują postkwantowe szyfrowanie w swoich produktach. To pokazuje, że w branży technologicznej rośnie świadomość potrzeby ochrony danych na najwyższym poziomie.

Z kolei na początku 2024 r. Linux Foundation ogłosiła utworzenie Post-Quantum Cryptography Alliance (PQCA), organizacji mającej na celu stawienie czoła wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem kryptograficznym w erze komputerów kwantowych. Inicjatywa ta ma pomóc firmom i instytucjom w przygotowaniu się na przyszłe zagrożenia.

Chociaż komputery kwantowe zdolne do łamania obecnych standardów kryptograficznych są wciąż w fazie eksperymentalnej, ich możliwości już teraz budzą niepokój. Eksperci z branży cyberbezpieczeństwa ostrzegają, że organizacje zajmujące się infrastrukturą krytyczną powinny już teraz rozpocząć proces migracji do postkwantowych standardów szyfrowania.

Cyberbezpieczeństwo telekonferencji

Przykładowo HP Wolf Security zwraca uwagę na istotność tego zjawiska –  szczególnie dla firm i instytucji, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo dużych ilości danych. Wprowadzenie postkwantowego szyfrowania przez Zoom to krok w kierunku zabezpieczenia przyszłości i zapewnienia użytkownikom spokoju ducha podczas korzystania z platformy.

Dla użytkowników Zoom oznacza to większe bezpieczeństwo i pewność, że ich dane są chronione przed najbardziej zaawansowanymi zagrożeniami. W miarę jak technologia idzie naprzód, takie inicjatywy stają się niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo i prywatność w cyfrowym świecie.

Dobroczynnie NTHW

Sprawdź się!

Powiązane materiały

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
cyberbezpieczeństwa