10 lat Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa
W 2022 roku Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa obchodził swoje 10. urodziny, a pierwsza edycja odbyła się w 2012 r. Obecnie kampania stanowi integralną część działań krajów Europy mających na celu wdrożenie przepisów unijnego aktu o cyberbezpieczeństwie. Dotyczą one zwiększania świadomości i edukacji.
Ochrona Unii Europejskiej
Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa (ECSM – European Cybersecurity Month), to ogólnoeuropejska kampania organizowana przez Agencję Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENI-SA) z inicjatywy Komisji Europejskiej.
Kampania trwała przez cały październik, a jej celem była popularyzacja wiedzy, zwiększanie świadomości i wymiana dobrych praktyk z zakresu cyberbezpieczeństwa, żeby wyposażyć obywateli w umiejętności, które pomogą im stawić czoła zagrożeniom cyberzagrożeniom. W Polsce koordynatorem kampanii był Państwowy Instytut Badawczy NASK (NASK-PIB).
- Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa to sztandarowy projekt, który stanowi część naszych wysiłków mających ułatwić obywatelom i innym zainteresowanym podmiotom w UE bezpieczne poruszanie się w internecie. Podejmujemy wiele różnych działań mających na celu ochronę UE i potrzebujemy świadomych obywateli, którzy będą stanowić element unii bezpieczeństwa. Tegoroczna kampania pozwoliła każdemu poznać i zrozumieć sposoby chronienia się na co dzień przed nowymi zagrożeniami, takimi jak np. oprogramowanie szantażujące – powiedział Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej do spraw promowania europejskiego stylu życia.
Phishing i ransomware
Jak co roku, kampania koncentrowała się na tematach przewodnich, które są uzgadniane ze wszystkimi państwami członkowskimi. Tegoroczna edycja ECSM skupiona była na dwóch zagrożeniach, na które obecnie najczęściej są narażeni są użytkownicy internetu tj.:
wyłudzanie informacji (phishing),
oprogramowanie szantażujące (ransomware).
Do każdego z bloków tematycznych opracowano szereg różnorodnych materiałów zawierających porady i wskazówki, jak się chronić przed tego typu zagrożeniami.
Dodatkowo na stronie znajduje się interaktywna mapa, na której zaznaczone są instytucje i organizacje funkcjonujące w danym kraju, do których można zgłaszać się w sytuacji, kiedy staliśmy się ofiarą cyberprzestępstwa.Tegoroczna edycja była skierowana szczególnie do osób pracujących w wieku 40-60 lat, ze wszystkich sektorów gospodarki, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw oraz osób, które w swojej pracy na co dzień wykorzystują nową technologię i narzędzia cyfrowe.
– Liczbę udanych ataków dokonywanych przez internet można by znacznie zmniejszyć, gdyby więcej osób znało sposoby ich wykrywania oraz odpowiedniego reagowania na nie. Temu właśnie służą działania podejmowane w trakcie Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa (…). Budowa Europy, w której cyberprzestrzeń jest bezpieczna i godna zaufania, oznacza również pomoc wszystkim przedsiębiorstwom w rozwijaniu działalności w bezpiecznym otoczeniu cyfrowym – powiedział Juhan Le-passaar, dyrektor wykonawczy ENISA.
W ramach kampanii ENISA i państwa członkowskie zorganizowały szereg wydarzeń m.in. konferencje, warsztaty, sesje szkoleniowe, webinaria i quizy.
ECSM w Polsce
Również w Polsce odbyło się wiele inicjatyw, które miały na celu podniesienie świadomości uczestników w zakresie cyberbezpieczeństwa i cyberhigieny, korzystania z cyfrowych narzędzi oraz umiejętne wykorzystanie wiedzy i doświadczenia w życiu codziennym. Temu właśnie służy Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa – unijna inicjatywa, która doskonale się sprawdziła w ciągu ostatniej dekady. W Polsce w ostatnich trzech latach obserwujemy wzrost zainteresowania kampanią – od 2019 jesteśmy liderem wśród państw członkowskich w liczbie zgłaszanych inicjatyw. Pozwala to wysnuć wniosek, że społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome, a co za tym idzie bardziej odporne na zagrożenia w cyberprzestrzeni.
Jak co roku, także i teraz w kampanii uczestniczyły różne podmioty: urzędy, w tym ministerstwa, fundacje, instytuty, firmy, osoby prywatne no i oczywiście szkoły. W ramach kampanii zgłoszono 73 różne inicjatywy, z czego:
44 — skierowane do dorosłych użytkowników internetu (ekspertów i specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa, innych dziedzin powiązanych z nowymi technologiami i innowacjami, pracowników firm, instytucji oraz zainteresowanych),
29 – to inicjatywy edukacyjne — skierowane do uczniów i wychowanków szkół i placówek oświatowych (od dzieci w wieku przedszkolnym po uczniów szkół średnich) nauczycieli, edukatorów, a także rodziców
Aktywności, jakie zgłaszali uczestnicy kampanii przybierały różnorodne formy: od konferencji i spotkań z ekspertami, szkoleń, kampanii informacyjnych w mediach społecznościowych po zajęcia edukacyjne, warsztaty, we-binary, testy wiedzy. W ramach kampanii ECSM powstały także różnego rodzaju materiały w postaci podcastów, publikacji, artykułów, infografik, dotyczące bezpiecznego korzystania z internetu i cyberhigieny.
Inicjatywy, w tym większość edukacyjnych, odby-wały się stacjonarnie, natomiast te skierowane do dorosłych użytkowników miała w dużej mierze formułę online, co umożliwiło udział w nich większej liczbie uczestników. Wszystkie informacje o zgłoszonych inicjatywach oraz materiały z tej edycji i poprzednich są dostępne na polskiej stronie kampanii oraz na stronie europejskiej, a także w mediach społecznościowych.
W tym roku polską edycję 10. jubileuszową kampanię Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa patronatem honorowym objęli: Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń, Komendant Główny Policji, Komisja Nadzoru Finansowego, Krajowy Związek Banków Spółdzielczych, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Polskie Towarzystwo Informatyczne, Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska. Honorowy patronat objął — Pełnomocnik rządu ds. Cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.
Już teraz zapraszamy do aktywnego udziału w kolejnej edycji kampanii ECSM 2023. Jednocześnie zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych i strony internetowej, bo u nas bezpieczny miesiąc trwa cały rok, bo – „Cyberbezpieczeństwo to nasza wspólna odpowiedzialność.”