Skomplikowana sieć przestępcza
Operacja, która miała miejsce między 10 a 17 września, doprowadziła do ujawnienia 483 000 ofiar na całym świecie, które próbowały odzyskać dostęp do swoich urządzeń, a w trakcie tego procesu zostały oszukane. Ofiary w głównej mierze pochodziły z krajów hiszpańskojęzycznych, zarówno w Europie, jak i Ameryce Północnej i Południowej.
Sukces operacji był możliwy dzięki międzynarodowej współpracy organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości z Hiszpanii, Argentyny, Chile, Kolumbii, Ekwadoru i Peru. W wyniku akcji przeprowadzono 28 przeszukań, które zakończyły się aresztowaniem 17 osób oraz skonfiskowaniem 921 przedmiotów, w tym głównie telefonów komórkowych, a także innych urządzeń elektronicznych, pojazdów i broni.
Administrator platformy phishingowej, obywatel Argentyny, został aresztowany podczas tej szeroko zakrojonej operacji. Od 2018 roku opracowywał i prowadził usługi phishingowe, a w ostatnich pięciu latach oferował platformę phishing-as-a-service, która umożliwiała odblokowywanie telefonów komórkowych. Przestępca sprzedawał dostęp do swojej witryny i pobierał dodatkowe opłaty za usługi phishingowe, takie jak SMS-y, e-maile oraz wykonywanie połączeń.
Użytkownicy tej platformy, określani jako „odblokowujący”, świadczyli usługi odblokowywania telefonów innym przestępcom, którzy posiadali skradzione urządzenia. Śledczy zidentyfikowali ponad 2000 osób, które korzystały z platformy phishingowej na przestrzeni lat. W toku dochodzenia ustalono, że sieć przestępcza odblokowała ponad 1,2 miliona telefonów komórkowych, co pokazuje skalę działalności tej grupy.
Rola Europolu
Europol, a w szczególności Europejskie Centrum ds. Cyberprzestępczości (EC3), po raz pierwszy koordynowało międzynarodową operację we współpracy z Ameripol, wspólnotą policyjną obu Ameryk. Tydzień akcji był rezultatem długotrwałego śledztwa, które rozpoczęło się w 2022 roku. Po otrzymaniu informacji od prywatnej firmy Group-IB, Europol dostarczył dotkniętym krajom dedykowane pakiety dotyczące sprawy. Dzięki miesiącom intensywnego śledztwa udało się zidentyfikować większość ofiar i podjąć działania przeciwko siatce przestępczej.
Podczas całego śledztwa Europol koordynował działania wszystkich zaangażowanych organów i zapewniał im wsparcie analityczne. Ekspert z Europolu został wysłany do Argentyny i Hiszpanii, aby na miejscu wspierać działania w trakcie tygodnia akcji. Dzięki tym skoordynowanym wysiłkom udało się znacząco osłabić działalność międzynarodowej siatki przestępczej, która wykorzystywała metody phishingowe do oszustw związanych z telefonami komórkowymi.