Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

Fakty i mity na temat pracy w Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości

Fakty i mity na temat pracy w Centralnym  Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości

Cyberbezpieczeństwo i zagrożenia, jakie wiążą się z tym zagadnieniem, są aktualnie największym wyzwaniem dla wielu służb, których zadania koncentrują się na zapewnieniu bezpieczeństwa w tym obszarze. Jedną z takich służb z całą pewnością jest Policja.

Rokrocznie zauważalny jest wzrost udziału cyberprzestępstw do wszystkich przestępstw i taki trend przewidywany jest na nadchodzące lata nie tylko w naszym kraju, lecz również w Europie i na świecie.

W odpowiedzi na to zjawisko, pod koniec 2021 roku Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk powołał insp. Adama Cieślaka na stanowisko pełnomocnika Komendanta Głównego Policji do przygotowania rozwiązań organizacyjnych i prawnych związanych z planowanym utworzeniem Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Biura, które ma być odpowiedzią na pojawiające się coraz to nowe zagrożenia w cyberprzestrzeni i rosnącą skalę cyberprzestępstw.

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości swoje funkcjonowanie rozpoczęło 12 stycznia 2022 roku. Od tego momentu rozpoczął się trwający kilka miesięcy proces formowania struktur i doboru kadr. 12 lipca minionego roku CBZC formalnie „wchłonęło” dotychczasowe wydziały ds. zwalczania cyberprzestępczości w komendach wojewódzkich policji oraz Komendzie Stołecznej Policji,a także Biuro ds. Zwalczania Cyberprzestępczości Komendy Głównej Policji wraz z większością prowadzonych w tych komórkach postępowań.

1800 etatów do 2025 roku

Rozwój CBZC, przewidziany jest na najbliższe kilka lat, kiedy to struktura biura w 2025 roku, ma wynieść nawet 1800 etatów. Po wstępnym procesie doboru funkcjonariuszy do CBZC, którzy dotychczas pełnili służbę w innych jednostkach policji, 3 listopada 2022 ruszyła pierwsza rekrutacja przewidziana dla osób niebędących funkcjonariuszami policji.

Od tego też dnia, ruszyła kampania informacyjna, której celem jest dotarcie do jak najszerszego grona kandydatów do służby w Policji w Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości.

Kandydatom, którzy zdecydują się wstąpić do CBZC oferujemy uczestnictwo w profesjonalnym oraz nowoczesnym systemie szkoleń w Polsce i za granicą z zakresu nowoczesnych technologii i informatyki śledczej. Służbę w CBZC będzie można pełnić we wszystkich miastach wojewódzkich w kraju, gdzie utworzone zostały wydziały i zarządy podległe Komendantowi Biura.

Poszukujemy osób, które dysponują wiedzą z zakresu nowoczesnych technologii, informatyki, programowania, które chciałyby zrobić coś dobrego, zwalczając przestępczość internetową, chciałyby ochronić innych przed zagrożeniami i stanąć po dobrej stronie sieci.

Proces rekrutacji został szczegółowo opracowany oraz zamieszczony na naszej stronie internetowej w zakładce rekrutacja.

Wynagrodzenie policjanta

Jeśli chodzi o podstawowe wynagrodzenie policjanta, to jest to suma kilku składników: wynagrodzenia zasadniczego, które zależy od grupy zaszeregowania, dodatku stażowego, a także dodatków służbowego/funkcyjnego oraz dodatku za stopień. Aktualna wysokość wynagrodzenia zamieszczana jest na policyjnych stronach internetowych. Dla policjantów pełniących służbę w CBZC na stanowiskach związanych z bezpośrednim rozpoznawaniem i zwalczaniem przestępstw popełnionych przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego lub sieci teleinformatycznej oraz zapobieganiem tym przestępstwom, a także wykrywaniem i ściganiem sprawców tych przestępstw, oferujemy specjalne świadczenie. Świadczenie to wynosi od 70 do 130 % przeciętnego uposażenia policjantów. Na chwilę obecną dodatek ten kształtuje się na poziomie 4800 – 8800 zł brutto.

Policjantom pełniącym służbę w CBZC oferujemy możliwość podjęcia studiów podyplomowych w zakresie cyberbezpieczeństwa. Studia te kierowane są w szczególności dla funkcjonariuszy i pracowników Policji i funkcjonariuszy innych służb. Ponadto w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie planowane jest poszerzenie oferty w zakresie dodatkowego kształcenia z tematyki cyberbezpieczeństwa i cyberzagrożeń.

Oceń artykuł

Jak możesz czytać Security Magazine?

  1. Kliknij w POBIERZ - rozpocznie się pobieranie PDF-a na Twoje urządzenie.
  2. Śledź nasze kanały na Facebooku, LinkedIn i TikTok - tam również udostępniamy informacje na temat wydania
  3. W przystępny sposób korzystaj z lektury za pomocą ISSUU — poniżej.

Sprawdź się!

Powiązane materiały

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
cyberbezpieczeństwa