Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

Gradacja zabezpieczeń. Co i kiedy ma sens?

Gradacja zabezpieczeń. Co i kiedy ma sens?

Lata praktyki w zabezpieczaniu łańcucha dostaw pozwalają dokonać nieoczywistych, a jednocześnie optymalnych wyborów. Znam sytuacje, w których już samo umieszczenie najprostszych plomb zabezpieczających w widocznym miejscu, stanowiło wystarczającą barierę dla prób naruszenia. Dlatego też właściwe rozpoznanie potrzeb klienta i dokonanie audytu zabezpieczenia łańcucha dostaw z udziałem doświadczonego partnera pozwalają świadomie przeanalizować realne wyzwania i dobrać właściwe dla firmy rozwiązania.

Warto rozpocząć od znalezienia odpowiedzi na kilka kluczowych pytań, które odnoszą się do funkcji plomby, czy ma spełniać tylko funkcję zabezpieczającą, czy też informacyjną, a także, co i gdzie ma ona zabezpieczać. Ważna jest również decyzja czy ma być wielorazowa czy nie, jak bardzo zaawansowana, a także czy ma być częścią szerszego systemu oznaczeń w firmie. To punkt wyjścia, który pomoże określić, jaki poziom zabezpieczeń jest niezbędny, by zapewnić sprawne procesy logistyczne.

Na różne potrzeby odpowiadają różne rozwiązania, a wiedza o nich pozwala dobrać te skuteczne i efektywne kosztowo. Czasem okazuje się, że rozwiązania zabezpieczające stosowane standardowo lub z przyzwyczajenia nie odpowiadają realnym potrzebom, które zmieniają się na przykład wraz z uwarunkowaniami gospodarczo-społecznymi. Dawniej wystarczyło zamknąć pojazd z transportem, a dziś przy rozbudowanej dystrybucji i wielu rozproszonych lokalizacjach, wszystkie pojemniki z towarami muszą być odpowiednio zamknięte i oznaczone.

Towary będące regularnie na celowniku złodziei, takie jak m.in. wyroby tytoniowe, artykuły AGD czy kosmetyki, będą wymagały wielostopniowych zaawansowanych zabezpieczeń i monitoringu. O tym jak ważnym elementem w łańcuchu dostaw jest bezpieczeństwo produktów w transporcie drogowym, wiedzą nie tylko firmy działające w tym obszarze, ale świadczą też dane regularnie raportowane przez stowarzyszenie TAPA (Transported Asset Protection Association) obejmujące 41 państw regionu EMEA. W samym tylko wrześniu (stan na 20.09.2023) zaraportowano 43 incydentów kradzieży wewnątrz łańcucha dostaw, w których straty wyniosły ponad 5,8 mln euro. Co ważne 70,1% to straty poniesione na terenie niezabezpieczonych placów parkingowych.

W obszarze ładunków o wysokiej wartości sprawdzają się plomby elektroniczne z wbudowanymi modułami GPS, GSM, RFID, BT, które zapewniają dokłady monitoring transportu. To np. system TrackLock 2.0 (plomba elektroniczna wraz z platformą), który działa w koncepcji IoT, dostarczając natychmiastowo informacji o położeniu, przebiegu trasy i statusie w każdym punkcie drogi.

Umożliwia przyznanie dostępu do towarów tylko osobom upoważnionym, dzięki uzbrajaniu plomby na kilka sposobów: przy użyciu kart RFID, platformy web, aplikacji mobilnej, SMS, BT lub kodu PIN.

Rozwiązanie można zintegrować z dowolnym systemem zarządzania, co stanowi bazę do optymalizacji procesów, dzięki łatwemu dostępowi do statystyk i analiz w czasie rzeczywistym. Nowoczesne systemy oparte na rozwiązaniach IoT, pozwalające na skuteczne zabezpieczenie naczep i ładunków, usprawniają procesy firm logistycznych.

Przy zaawansowanych rozwiązaniach zabezpieczających trzeba mieć na uwadze opłacalność takiej inwestycji, dlatego doświadczony doradca powinien wesprzeć klienta przy doborze właściwego, a także wyliczenia ROI.

Unikalna kombinacja rozwiązań zabezpieczających

By zaprojektować dobrze zabezpieczony łańcuch dostaw, poza otwartością na wdrażanie nowych technologii, niezbędna jest umiejętność integrowania ich z klasycznymi rozwiązaniami, czyli plombami tradycyjnymi wyposażonymi w mechanizmy zabezpieczające. Kategorią plomb, które bardzo dobrze chronią środki transportu, magazyny, pojemniki, beczki są metalowe plomby linkowe. Pozwalają one wprowadzić dodatkowe elementy, takie jak trwałe nadruki laserowe z numeracją, logotypami czy kodami kreskowymi. Wiedza jak łączyć te rozwiązania, przyczynia się do oszczędności, a także elastycznego i szybkiego działania w procesach logistycznych.

Niejednokrotnie solidne plomby plastikowe sprawdzają się tam, gdzie konieczne jest zabezpieczenie transportu produktów, np. umieszczonych w workach. Wciąż jednak wiele firm działających w obszarze materiałów sypkich nie wie, że warto sięgnąć po np. plombę ze zwiększoną liczbą kolców. Praktyczne rozwiązanie, które opracowaliśmy dla jednego z naszych klientów, stanowi solidną ochronę przed ubytkiem zawartości worka. Nie zsuwa się z niego, a duża flaga umożliwia naniesienie dodatkowych informacji lub naklejanie etykiet.

Jak się okazuje różnorodność gotowych plomb plastikowych, metalowych czy wielorazowych elektronicznych nie zawsze wystarcza, by znaleźć skuteczne zabezpieczenia. Są miejsca, w których nie można skorzystać z tradycyjnych plomb, ponieważ brakuje elementów, np. oczek do przełożenia plomby.

To powierzchnie płaskie i gładkie, takie jak drzwi do magazynów, biur, kontenerów, szaf, szuflad, gdzie konieczna jest informacja, czy ktoś je otworzył. W takich sytuacjach sprawdzają się plomby naklejkowe w postaci samoprzylepnych etykiet. Spełniają one rolę identyfikacyjną informując o naruszeniu, rozumianym jako otwarcie drzwi pomieszczeń, jak i ingerencji w pojemnik, beczkę lub karton. To podstawowe zastosowania tych niewielkich i praktycznych zabezpieczeń.

Co ciekawe, nasi klienci stosują też te rozwiązania, by pełniły rolę pieczęci na opakowaniach, ale i plomb informacyjnych, gwarancyjnych czy inwentaryzacyjnych. Plomby naklejkowe, zwane też etykietami proste w zastosowaniu zabezpieczenia, sprawdzą się w archiwizacji dokumentów. Łatwo nimi zakleić i oznaczyć teczki, segregatory oraz kartony. Pomagają chronić przedmioty i pomieszczenia przed próbami ingerencji, są też łatwe w aplikacji i usunięciu.

Na rynku znajduje się wiele rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa, a mimo to często ciężko znaleźć odpowiednie. Zachęcam wtedy do dokładnej analizy biznesowej problemu, a następnie stworzenia wraz z naszym zespołem projektowym nietypowego, dedykowanego rozwiązania w postaci unikalnego produktu.

Doświadczenie sprzyja oszczędnościom

Rozwiązania cyfrowe oparte o najnowocześniejsze technologie to najwyższy poziom zabezpieczeń, który dostarcza informacji służących do optymalizacji procesów w firmach.

Ich dopełnieniem są fizyczne zabezpieczenia dające klientom poczucie pewności, że towary i miejsca są chronione przed manipulacją, nieuprawnionym wejściem czy kradzieżą. Dlatego do wydajnego podniesienia bezpieczeństwa w łańcuchu dostaw niezbędna jest przekrojowa wiedza i doświadczenie o zastosowaniu produktów w praktyce, by dobrać te właściwe, skuteczne, a zarazem efektywne kosztowo.

Dlatego zawsze gorąco zachęcam do korzystania z wiedzy ekspertów, którzy pomogą dopasować optymalny do potrzeb poziom zabezpieczeń, a także będą służyć wsparciem w wyliczeniu zwrotu z takiej inwestycji. Jestem przekonana, że sięgnięcie po ekspertyzę często będzie stanowiło większą oszczędność niż samodzielny wybór.

Oceń artykuł

Jak możesz czytać Security Magazine?

  1. Kliknij w POBIERZ - rozpocznie się pobieranie PDF-a na Twoje urządzenie.
  2. Śledź nasze kanały na Facebooku, LinkedIn i TikTok - tam również udostępniamy informacje na temat wydania
  3. W przystępny sposób korzystaj z lektury za pomocą ISSUU — poniżej.

Sprawdź się!

Powiązane materiały

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
cyberbezpieczeństwa