Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

Jak ENISA ocenia bezpieczeństwo cyfrowe w Unii Europejskiej?

Jak ENISA ocenia bezpieczeństwo cyfrowe w Unii Europejskiej?

ENISA, na podstawie art. 18 dyrektywy NIS 2, przygotowała pierwsze dwuletnie sprawozdanie dotyczące cyberbezpieczeństwa w Unii. Dokument podkreśla wyzwania i kierunki działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa.  

Ustawa Kamilka

Ocena stanu cyberbezpieczeństwa

Pierwsze sprawozdanie ENISA opiera się na analizie dowodów i szeroko zakrojonych konsultacjach z 27 państwami członkowskimi UE oraz Komisją Europejską. Wskazuje, że poziom zagrożeń cybernetycznych dla UE wciąż pozostaje wysoki, a wykryte luki są wykorzystywane przez podmioty atakujące newralgiczne sektory. Choć państwa członkowskie opracowały strategie cyberbezpieczeństwa, różnice w dojrzałości cyfrowej oraz dostępności edukacji sprawiają, że nie wszystkie kraje są równie dobrze przygotowane.

Priorytety i zalecenia polityczne

W sprawozdaniu wskazano cztery kluczowe obszary wymagające interwencji:

  1. Wdrażanie polityki – potrzeba bardziej zharmonizowanego podejścia do wdrażania dyrektywy NIS 2 oraz ram polityki UE.

  2. Zarządzanie kryzysami cybernetycznymi – zaleca się przegląd i aktualizację unijnego planu reagowania na duże incydenty cybernetyczne.

  3. Bezpieczeństwo łańcucha dostaw – konieczne jest opracowanie horyzontalnych ram politycznych, które sprostają wyzwaniom sektora publicznego i prywatnego.

  4. Umiejętności – wdrożenie unijnej Akademii Umiejętności w dziedzinie Cyberbezpieczeństwa (Cybersecurity Skills Academy) oraz wspólne podejście do szkolenia i certyfikacji specjalistów.

Dodatkowo raport podkreśla znaczenie zwiększania świadomości obywateli i promowania zasad higieny cybernetycznej.

Wgląd na przyszłość

W nadchodzących latach szczególną uwagę będą przyciągały technologie takie jak sztuczna inteligencja i kryptografia postkwantowa. UE musi zwiększyć swoje zaangażowanie w badania i rozwój, aby sprostać tym wyzwaniom. Dokument ENISA sugeruje, że podstawą do dalszego wzmacniania bezpieczeństwa jest harmonizacja działań na poziomie unijnym i krajowym, jak również inwestycje w innowacje technologiczne.

Dobroczynnie NTHW

Sprawdź się!

Powiązane materiały

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
cyberbezpieczeństwa