Statystyki mówią same za siebie
Na LinkedIn Omenaa Mensah napisała:
"Zjawisko cyberprzemocy staje się coraz bardziej powszechne i destrukcyjne. Statystyki mówią same za siebie:
- 78% Polaków uważa, że z cyberprzemocą należy walczyć.▪️ 90% badanych uważa, że hejterskie komentarze są zbyt częstym zjawiskiem w internecie
- Tylko 19% osób staje w obronie ofiar hejtu z obawy przed podobnym atakiem.
- 60% użytkowników internetu w wieku 18-24 lat spotkało się z hejtem online.
- 50% osób w wieku 25-34 lat i 19% w wieku 55-65 lat doświadczyło hejtu.
- 3/4 uczniów w Polsce spotkało się z cyberprzemocą, która coraz częściej kończy się dla nich tragicznie.
- Ponad 40% młodzieży (43,7%) twierdzi, że w internecie nie można odróżnić informacji prawdziwych od fałszywych (vs. 2018 – 49%).
- Czterech na dziesięciu nastolatków (43,7%) korzysta z portali społecznościowych, żeby poczuć się lepiej."
Bezsilność wobec automatów
Te liczby pokazują skalę problemu, który dotyka dzieci, młodzież, dorosłych, osoby publiczne, firmy i organizacje. Jak podkreśliła dziennikarka, cyberprzemoc ma na celu zadanie bólu, traumatyzuje i prowadzi do głębokich urazów psychicznych, problemów emocjonalnych, zaburzeń snu, depresji, lęków oraz dolegliwości psychosomatycznych. Prowokuje samookaleczenia, myśli i próby samobójcze.
Wirtualna agresja często przeradza się w realne ataki na ludzi, co jest wspierane poczuciem bezkarności sprawców. Bez odpowiednich działań edukacyjnych i regulacyjnych nikt nie jest bezpieczny. Zwłaszcza, że media społecznościowe, gdzie hejtu jest najwięcej, nie potrafią czy nie chcą rozwiązać tego problemu na poziomie strukturalnym, rozumianym jako poziom związany z hierarchiczną organizacją struktury tychże social mediów. I celów — rzecz jasna. Bo nawet jeśli zarząd Mety zapewniał będzie, że priorytetem dla niego jest bezpieczeństwo i prawa człowieka, to wiadomym jest, że nikt w to nie uwierzy.
Biorąc pod uwagę skalę problemu i podejście Mety do pomocy zwykłym ludziom — bez pieniędzy, bez kontaktów, nie mających siły przebicia. Zamiast ludzi problemy Kowalskiego "rozwiązuje" automat, który nie rozumie kontekstu fakenewsa, jego znaczenia i celu, ale także cierpienia ofiar.
Wspólna petycja – apel do Ministerstwa Sprawiedliwości
Petycja, do której podpisania zachęca Omenaa Mensah, ma na celu zwrócenie uwagi Ministerstwa Sprawiedliwości na problem cyberprzemocy i wprowadzenie niezbędnych zmian prawnych. Walka z hejtem w internecie to nie tylko kwestia regulacji prawnych, ale również edukacji i świadomości społecznej. Konieczne jest wprowadzenie programów edukacyjnych w szkołach, kampanii społecznych oraz narzędzi do skutecznego ścigania sprawców cyberprzemocy.
Jak możesz pomóc?
Każdy może włączyć się do walki z cyberprzemocą. Wystarczy podpisać petycję na stronie Avaaz i dołączyć do grona osób, które nie są obojętne na ten problem. Twoje wsparcie pomoże w stworzeniu bezpieczniejszego internetu dla wszystkich.
Wspólnie możemy wywierać presję na rząd i instytucje, aby podjęły zdecydowane kroki w walce z cyberprzemocą. Każdy podpis ma znaczenie.
Razem możemy zatrzymać hejt w internecie i uczynić sieć bezpiecznym miejscem dla nas wszystkich. Bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć w sieci!