Międzynarodowe zmagania technologiczne
W pierwszy weekend października Stalowa Wola stała się centrum jednego z największych wydarzeń technologicznych w Europie – NASA Space Apps Challenge 2024. Hackathon, będący częścią globalnej inicjatywy NASA, odbywa się również w ponad 400 lokalizacjach na świecie, jednak to w Stalowej Woli zorganizowano największe tego typu wydarzenie na naszym kontynencie. Ponad 600 uczestników z czterech krajów rywalizowało w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych, opartych na otwartych danych NASA.
W wydarzeniu wzięli udział przede wszystkim młodzi pasjonaci nauki i technologii – uczniowie szkół średnich, studenci oraz początkujący inżynierowie. Najmłodszym uczestnikiem był prawie 6-letni chłopiec. Nie zabrakło jednak zespołów składających się ze starszych miłośników przestrzeni kosmicznej. Nieco starsi uczestnicy potraktowali hackathon jako okazję do rozwijania swoich pasji i zdobywania wiedzy, wspierani przez mentorów, takich jak były dyrektor NASA, John F. Hall, oraz popularyzator nauki Maciej Kawecki.
Uczestnicy mieli zaledwie 30 godzin na stworzenie i zaprezentowanie swojego projektu "od zera". Zadania przygotowane przez NASA były różnorodne i obejmowały szeroki wachlarz dziedzin, od kodowania, przez tworzenie gier edukacyjnych, aż po filmy promujące rozwiązania technologiczne związane z kosmosem.
Dlaczego w Stalowej Woli?
Przed wydarzeniem również naszą redakcję pytano: dlaczego tutaj? Dlaczego na Podkarpaciu? Na to pytanie odpowiedział nam prezydent Stalowej Woli, Lucjusz Nadbereżny:
- Stalowa Wola zrodziła się 85 lat temu właśnie z takich idei odwagi, inspiracji i marzeń. To jest historia naszego miasta. My dzisiaj tę tradycję kontynuujemy, a dzisiaj Stalowa Wola jako ważny ośrodek przemysłu obronnego dzięki Hucie Stalowa Wola bardzo mocno uczestniczy w technologiach kosmicznych, bo przecież one są obecne w przemyśle obronnym, przemyśle lotniczym, a nasze ambicje na przyszłość nie są wcale mniejsze. Chcemy rozwijać tę technologię. Jesteśmy tym miastem spośród 22 w całej Europie największych ośrodków, również przemysłowych, które otrzymały z Komisji Europejskiej bezpośrednie finansowanie na bardzo innowacyjny projekt właśnie branży kosmicznej. Tworzymy nowoczesne laboratorium, tworzymy Space Academy. To Stalowa Wola będzie tym ośrodkiem, które będzie kształcić kadry, które będzie inkubować firmy z branży kosmicznej. I taki hackathon jest fantastycznym miejscem do tego, aby po pierwsze pokazać, że jest to możliwe, a po drugie, aby rekrutować już kadry, pokazywać, że my naprawdę potrafimy. Potrafimy sięgać gwiazd w różnym znaczeniu tego słowa.
- Kiedy mówię, że mamy w Polsce Polską Agencję Kosmiczną, POLSA, to często się ludzie dziwią. Mamy w Polsce ponad 400 firm kosmicznych, mamy kolejnego astronautę, który przygotowuje się do lotu. Firm będzie więcej, bo wy je założycie - powiedział uczestnikom podczas rozpoczęcia, prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej, prof. Grzegorz Wrochna.
Z kolei dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych AGH prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl zaznaczył, że dziś kosmos to miejsca pracy, to biznes i młodzi ludzie pasjonujący się tą tematyką, powinni kształcić się w tym kierunku.
Wsparcie, ocena ekspertów i ci najlepsi
Hackathon w Stalowej Woli był nie tylko okazją do wykazania się, ale także szansą na zdobycie cennych doświadczeń dzięki wsparciu 60 mentorów i jurorów. Prezes Podkarpackiego Centrum Innowacji, Michał Tabisz, podkreślił, że wydarzenia takie jak Space Apps Challenge są dla młodych twórców pierwszym krokiem w kierunku kariery zawodowej.Na najlepsze zespoły czekały atrakcyjne nagrody – zarówno finansowe, jak i prestiżowe. Pula nagród wynosiła 100 tysięcy złotych, a zwycięzcy dostali szansę ubiegania się o globalne wyróżnienia od NASA. Projekty, które zdobyły uznanie jury, będą mogły być rozwijane we współpracy z agencją, co dla wielu uczestników było spełnieniem marzeń o karierze w kosmicznych technologiach.
Oto zwycięzcy polskiej edycji hackathonu:
- I miejsce – kategoria artystyczna: TECHMECHAN HackTeam, nagroda 15 000 zł
- I miejsce – kategoria technologiczna: GeoImpact Ventures, nagroda 15 000 zł
- II miejsce – kategoria artystyczna: The Boundless Impact, nagroda 10 000 zł
- II miejsce – kategoria technologiczna: Jonowe DiscoLasery, nagroda 10 000 zł
- III miejsce – kategoria artystyczna: Hexa Team, nagroda 5 000 zł
- III miejsce – kategoria technologiczna: Singular Signal Seeker, nagroda 5 000 zł
- IV miejsce – kategoria artystyczna: Aqua Genesis, nagroda 2 000 zł
- IV miejsce – kategoria technologiczna: GBS, nagroda 2 000 zł
- V miejsce – kategoria artystyczna: SKYAiD, nagroda 1 000 zł
- V miejsce – kategoria technologiczna: H Rapid Prototyping — Air Rush, nagroda 1 000 zł
Nagrody specjalne:
- Smartwatche GALAXY od firmy SAMSUNG: Power Flash, PiRX, STARGAZING
- Nagroda specjalna DPS Software: MOON RACOONS, Liceo Myślenice Team, Alpha Wolves
- Nagroda Podkarpackiego Centrum Innowacji – wyjazd na konferencję „Space Tech Expo Europe” w Bremie: WM Team
"Security Magazine" było patronem medialnym tego wydarzenia.