Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

Security News - wrzesień 2023

Security News - wrzesień 2023

Cybernewsy wydania 9/18/2023.

Dobroczynnie NTHW

Projekt ustawy wycofany

W naszym poprzednim numerze opisywaliśmy projekt ustawy dotyczącej cyberbezpieczeństwa oraz ochrony dzieci przed treściami w internecie. Okazuje się jednak, że rząd zdecydował o wycofaniu go z prac parlamentarnych. Decyzja ta wpłynie na planowane wysłuchania publiczne w tych sprawach. Projekty miały na celu wzmocnienie cyberbezpieczeństwa i ochronę małoletnich przed nieodpowiednimi treściami online. Powód decyzji nie został jeszcze wyjaśniony, ale wybory parlamentarne zaplanowane na 15 października mogą mieć wpływ na tę sytuację.

Kwantowy Generator w NASK

Kwantowy generator liczb losowych, stworzony przez naukowców z Instytutu Optoelektroniki WAT, TELDAT i NASK, trafi do testów w NASK. Jest częścią projektu "Technologie optyczne kryptologii kwantowej do ochrony danych w sieciach teleinformatycznych" (OptoKrypt), mającego na celu rozwój technologii ochrony danych. Generator będzie mógł być używany w sektorze wojskowym i finansowym. Jego prezentacja miała miejsce podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego 2023 w Kielcach. NASK ocenia możliwość wykorzystania tej technologii w sieci telekomunikacyjnej. Po targach w Kielcach, prototyp trafi do laboratorium NASK. Projekt współfinansowany przez NCBiR.

ECSM w październiku

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa (European Cyber Security Month – ECSM) obchodzony jest w październiku już od 11 lat! To ogólnoeuropejska kampania organizowana przez ENISA (European Union Agency for Cybersecurity) z inicjatywy Komisji Europejskiej. Jej celem jest popularyzacja wiedzy, zwiększanie świadomości i wymiana dobrych praktyk w obszarze cyberbezpieczeństwa wśród szerokiej grupy użytkowników Internetu, profesjonalistów czy osób zajmujących się edukacją oraz profilaktyką dzieci i młodzieży. W Polsce kampanię od samego początku koordynuje NASK — PIB.

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa jest inicjatywą bezpłatną, otwartą dla wszystkich, dlatego każdy może zgłosić swoje wydarzenie, (przykładowo: warsztat, konferencję, kampanię, seminarium, webinar, konkurs), jak również inne działanie promujące cyberbezpieczeństwo i cyberhigienę. Wydarzenia mogą być zorganizowane stacjonarnie lub online.

Tegoroczna edycja Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa skupia się na zagadnieniach związanych z inżynierią społeczną, czyli szeroko rozumianym wykorzystaniem przez przestępców techniki manipulacji. Socjotechniki te są stosowane w kampaniach phishingowych skierowanych do użytkowników internetu, którzy każdego dnia narażeni są na różnego typu ataki.

W tegorocznej edycji ENISA zwraca szczególną uwagę na zachowanie ostrożności i czujności podczas każdej aktywności w sieci. Hasłem przewodnim kampanii jest „bądź mądrzejszy niż oszust”, które ma zachęcić użytkowników do mądrego i rozważnego korzystania z internetu.

Wszystkie materiały dotyczące kampanii, a także informacje na temat zgłoszonych inicjatyw można znaleźć na: Facebooku oraz X (dawny Twitter).

Ustawa Kamilka

Sprawdź się!

Powiązane materiały

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
cyberbezpieczeństwa