Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

Wykrywanie ataków sieciowych, ochrona i monitoring AI

Wykrywanie ataków sieciowych, ochrona i monitoring AI

Bezpieczeństwo i cyberbezpieczeństwo powinny być synonimami każdej firmy. Jednak nie każda organizacja jest w stanie poprawić te kwestie na własną rękę. Z pomocą przychodzą startupy, które adresują liczne problemy przedsiębiorstw B2B czy B2C. Dowiedz się, jak mogą Ci pomóc.

Wykrywanie anomalii i ataków sieciowych

Cryptomage to startup, który dostarcza tzw. sondę sieciową Network Detection and Response Cryptomage Cyber Eye™ – czyli narzędzie analityczne do wykrywania i prognozowania anomalii w ruchu sieciowym w czasie rzeczywistym. Startup nie zajmuje się wyłącznie badaniem zachowania użytkownika czy urządzeń, ale oferuje też głęboką analizę ruchu sieciowego, stanów i zachowania protokołów sieciowych czy analizy poszczególnych urządzeń w sieci. 

Rzeczone narzędzie powstało w oparciu o uczenie maszynowe i algorytmy sztucznej inteligencji. Startup chwali się, że dzięki temu jest w stanie bardzo łatwo identyfikować, monitorować czy segregować transakcje, połączenia i potencjalne złośliwe zdarzenia. Ma to zapewniać organizacjom większe poczucie ochrony, a co ważne – zautomatyzować procesy. Co za tym idzie, incydenty oraz cyberzagrożenia wykrywane są szybciej, a także łatwiej im zapobiegać.  Startup pomaga wykrywać wycieki danych osobowych, analizuje zdarzenia, monitoruje metadane przepływu, przeprowadza analizę behawioralną protokołów i wykrywa anomalie, a także ocenia ryzyko każdego incydentu. A ze względu na to, że technologia ta powstała dzięki uczeniu maszynowemu – system cały czas uczy się na nieznanych protokołach. 

Do klientów startupu zaliczają się już Comarch, Tauron, CD Projekt, Bank Ochrony Środowiska, Prokuratura Krajowa, Politechnika Pomorska, Akademia Górniczo-Hutnicza czy Alior Leasing. 

Monitoring, nadzór infrastruktury i zabezpieczenia

Cyberbezpieczeństwo jest ważne, ale zagrożenia czyhają na nas także w świecie rzeczywistym. Pracownicy mogą być narażeni na różne niebezpieczeństwa, podobnie jak firmowe dane czy zasoby. Wystarczy, chociażby wziąć pod uwagę pożary czy awarie sieci elektroenergetycznych albo kradzieże. W takim przypadku pomaga ZAZ Security. To startup wywodzący się z Warszawy, który zajmuje się projektowaniem, wdrażaniem i utrzymywaniem różnorodnych systemów technicznych, wspierających bezpieczeństwo w firmach. 

Organizacja oferuje m.in. elektroniczne systemy ochrony monitoringu infrastruktury krytycznej (np. stacji elektroenergetycznych czy węzłów telekomunikacyjnych) oraz architekturę integracji nadzoru pełnej infrastruktury i automatyki budynków czy układów bezpieczeństwa. Jednak to nie wszystko. Spółka pomaga też w kwestii nadzoru elektronicznych systemów ewidencjonowania kluczy, czy w ogóle tworzy zabezpieczenia np. sygnalizację włamania i napadu, dostępu SKD, rejestracji czasu pracy RCP lub telewizji przemysłowej CCTV. 

Startup zajmuje się nawet opieką nad magazynami i obiektami do wytwarzania czy przechowywania materiałów wybuchowych, broni i amunicji. A także sieciami elektroenergetycznymi i instalacjami sterowania ruchem kolejowym. Wszystko to połączone jest w Systemie Skarbiec, którego zadaniem jest zintegrowanie systemów w celu gromadzenia i zarządzania danymi. Spółka chwali się, że to zdecydowanie poprawia nadzór nad systemami bezpieczeństwa. 

Oferta startupu jest też na tyle szeroka, że adresuje kwestie sygnalizacji przeciwpożarowej. ZAZ Security dostarcza też system gaszenia gazem czy aerozolem. Ponadto przechowuje informacje niejawne przedsiębiorstwa. Wśród klientów ZAZ Security są m.in. PKP Energetyka S.A., Warbud S.A., PKP InterCity S.A. i Polskie Linie Kolejowe S.A., LOT Aircraft Maintenance Services sp. z o.o., Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO czy Krajowa Administracja Skarbowa. 

Monitoring AI

Wspominaliśmy wcześniej o monitoringu i na polskim rynku działa startup, który dostarcza bardzo ciekawe rozwiązanie w tym aspekcie. Mowa o spółce z siedzibą w Berlinie i Łodzi – Sternkraft Video Telematics. Startup oferuje technologię wideo pracującą 24/7 na rzecz bezpieczeństwa transportu publicznego – Computer Vision. Jest to system kamer, który identyfikuje, ostrzega i zapobiega niebezpieczeństwom. 

Technologia ICCTV działa w oparciu o sztuczną inteligencję i nie wymaga nadzoru. System ten wykrywa przestępstwa, zlicza pasażerów, sprawdza, czy kierowca w trakcie jazdy korzysta ze smartfona albo, czy trzyma ręce na kierownicy. Krótko mówiąc – sprawia, że transport jest bezpieczny. System ten sprawdza się zarówno w prywatnych, jak i publicznych spółkach. Startup chwali się, że dzięki ICTTV przestępczość w transporcie publicznym maleje nawet o 50%.

Oceń artykuł

Jak możesz czytać Security Magazine?

  1. Kliknij w POBIERZ - rozpocznie się pobieranie PDF-a na Twoje urządzenie.
  2. Śledź nasze kanały na Facebooku, LinkedIn i TikTok - tam również udostępniamy informacje na temat wydania
  3. W przystępny sposób korzystaj z lektury za pomocą ISSUU — poniżej.

Sprawdź się!

Powiązane materiały

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
cyberbezpieczeństwa