Logistyka powinna być sprawna, zwinna i efektywna, co wyraża się poprzez odpowiednie oznaczanie i pakowanie produktów oraz precyzyjne ewidencjonowanie wysyłki towarów. Wdrażanie rozwiązań logistyki 4.0 to dziś konieczność, która łączy się z potrzebą analizy ogromnej ilości danych. Choć ich płynna i szybka interpretacja przynosi wymierne korzyści, to implementacja wymaga zaangażowania wielu zasobów. Poza inteligentnymi rozwiązaniami szerokie zastosowanie mają łatwe w użyciu i atrakcyjne cenowo plomby, które skutecznie zabezpieczają i dostarczają pewność, że towary i miejsca są chronione przed manipulacją, nieuprawnionym wejściem czy kradzieżą. Stanowią również nośnik informacji o produkcie.
DNA produktu zapisane w plombie
Na pierwszym etapie łańcucha dostaw, a więc produkcji, kluczowe są informacje, takie jak: kod, numer, seria, pochodzenie, data i godzina wytworzenia. Mo-żna je zakodować w plombach RFID, klasycznych plombach z nadrukami, nadanymi kolorami, etykietami z kodami kreskowych czy QR. Warto wiedzieć, że informacje zaszyte w fizycznych oznaczeniach wspierają procesy posprzedażowe, w tym reklamacyjne.
Z kolei podczas pakowania zastosowanie zabezpieczeń i oznaczeń zapewnia wiedzę o pochodzeniu produktów, a po zamknięciu w zbiorcze opakowania, nadawane są kolejne oznaczenia. Tu poza tradycyjnymi plastikowymi plombami, sprawdzają się plomby naklejkowe, z kodami kreskowymi, QR i plomby gwarancyjne. Do innych rozwiązań należą też etykiety bazowe umieszczane na pojemnikach wielorazowego użytku.
Wkraczając w kolejny etap łańcucha dostaw, magazynowanie, właściwe znakowanie produktów pojedynczych czy konfekcjonowanych, sprzyja szybkiej i łatwej inwentaryzacji, potwierdza też nienaruszalność towaru i zabezpiecza pojemniki.
Co ważne, plomby w magazynach umożliwiają wizualną identyfikację rozmieszczenia produktów i kontrolę dostępu do pomieszczeń lub wybranych stref.
Gdy produkt wyrusza w drogę
Na ostatnim etapie łańcucha dostaw, czyli w transporcie, by zapewnić nienaruszalność ładunku, niezbędne jest monitorowanie towaru, identyfikacja i zabezpieczenie. Międzynarodowy i krajowy transport towarów narażony jest na kradzieże, a często standardowe zabezpieczenia nie są wystarczające, aby chronić produkty o wysokiej wartości, a zarazem łatwe do sprzedaży na rynku wtórnym.
Cyfryzacja zwiększa więc wydajność, produktywność i bezpieczeństwo w logistyce. Plomby elektroniczne, jak np. TrackLock 2.0 wraz z platformą online działają w koncepcji IoT, dostarczając natychmiastowo informacji o położeniu, przebiegu trasy i statusie w każdym punkcie drogi, tj. plomba otwarta, zamknięta, naruszona. Umożliwiają też przyznanie dostępu do towarów osobom upoważnionym, dzięki uzbrajaniu je na kilka sposobów: przy użyciu kart RFID, platformy web, aplikacji mobilnej, SMS, BT lub kodu PIN.
Co ważne, rozwiązanie można zintegrować z dowolnym systemem zarządzania, co jest dobrą bazą do optymalizacji procesów poprzez dostęp do statystyk i analiz w czasie rzeczywistym.
W transporcie sprawdzają się też plomby z tagami RFID, plomby kontenerowe i linkowe. Tam też często stosowane są podwójne zabezpieczenia, które pełnią funkcję identyfikacyjną i zabezpieczającą. Dodatkowo w zależności od polityki firm transportowych mogą być widoczne lub dyskretne. Inną korzyścią stosowania inteligentnych rozwiązań do zabezpieczania transportu jest zmniejszenie emisji spalin poprzez optymalizację tras na podstawie zbieranych danych.
Zabezpieczenia dobrane do rzeczywistych potrzeb
Pierwszym etapem doboru zabezpieczeń powinna być analiza przedwdrożeniowa, w tym zbadanie potrzeb w zakresie bezpieczeństwa, a następnie indywidualny dobór rozwiązań. Plomby plastikowe czy metalowe są idealne do środków transportu, pomieszczeń, boksów, szaf i worków. Plomby butelkowe i linkowe są cenione przez firmy działające w branży TSL i stosowane przy kontenerach transportowych, zaś elektroniczne modele pozwalają śledzić dostawy w czasie rzeczywistym.
Z kolei firmy, które świadczą usługi pocztowe, kurierskie, bankowe czy podmioty administracji publicznej, doceniają bezpieczne saszetki i torby, umożliwiające przechowywanie i transport gotówki, dokumentów i innych wartościowych przedmiotów. Natomiast plomby naklejkowe w postaci samoprzylepnych etykiet VOID, sprawdzają się tam, gdzie nie ma możliwości przymocowania tradycyjnej plomby ze względu na brak otworów. Takie branże jak energetyka, przemysł rafineryjny i chemiczny doceniają funkcjonalności specjalnych plomb do zaworów, liczników i innych urządzeń pomiarowych. W energetyce dodatkowo, dzięki plombom RFID, odczytywane są dane z odleg-łości i dokonywana jest sprawna inwentaryzacja liczników.
Rozwiązania szyte na miarę
Często okazuje się, że gotowe rozwiązania na rynku zabezpieczeń i zamknięć nie spełnią wszystkich wymagań, a wachlarz różnorodnych plomb, mimo że szeroki, nie odpowiada na specyficzne potrzeby.
Zdarza się, że kluczową rolę odgrywają milimetry — tylko tyle wystarczy, by standardowa plomba nie była w stanie przejść przez otwór zabezpieczanego elementu. Nie każdy zwróci na to uwagę, planując całościowe procesy logistyczne.
Warto wtedy skorzystać z doświadczonego dostawcy, który dokona audytu bezpieczeństwa i doradzi jak zabezpieczyć procesy logistyczne. Ważna jest precyzyjna informacja o funkcji zabezpieczenia, czy ma stanowić ono tylko utrudnienie naruszenia produktu czy może dostarczać dodatkowe informacje. Często konieczny będzie proces projektowy, by dobrać technologię i zdecydować, czy wystarczy jednorazowa plomba mechaniczna, czy warto jednak zainwestować w jej inteligentną wersję z RFID lub wielokrotnego użytku z GPS-em.
Kolejna kwestia to dostosowanie materiału plomby do warunków, w których będzie wykorzystana.
Wybór właściwego plastiku, metalu czy materiału niejednorodnego jest istotny nie tylko ze względu na oczekiwaną wytrzymałość czy trwałość zabezpieczenia, ale także utylizację. Jak się okazuje, trwałe oznakowanie czy kolorystyka, poza dobranym przez firmę ogólnym systemem oznaczeń, ułatwia odczyt, czym wspiera procesy logistyczne.
Różne branże — różne potrzeby
Przykładem może być firma z branży chemicznej, która potrzebowała bezpiecznych zamknięć worków typu big bag do przechowywania nawozów.
Dostępne na rynku plomby zsuwały się, poza tym firma chciała nanieść oznaczenie numeru zmiany, która produkowała daną partię. Po przeprowadzeniu testów z wykorzystaniem różnych zabezpieczeń, podjęto decyzję, że należy stworzyć nową bardziej wytrzymała plombę plastikową z 8 kolcami, do której klient postanowił dodać wytrzymałe zamknięcie, służące do znakowania i identyfikacji produktów schodzących z linii produkcyjnej w trudnych warunkach środowiskowych.
Z kolei firma z branży retail potrzebowała rozwiązania, które poprawi ergonomię procesu plombowania metalowych boksów transportowych. Dotychczas pracownicy pobierali losowe plomby z opakowania zbiorczego umieszczone-go z dala od miejsca plombowania. Problem rozwiązano, projektując oraz szyjąc pasy do plomb, w których umieszczano 12, kolejno ponumerowanych zabezpieczeń, gotowych do użycia na miejscu pracy.
Innym przypadkiem była firma z branży kurierskiej, która zgłosiła problem dużej liczby uszkodzonych lub utraconych skanerów kurierskich i terminali płatniczych na co dzień używanych przez kurierów. Stworzono więc dedykowane rozwiązanie, etui ochronne na urządzenia mobilne z dwoma różnymi mocowaniami do paska, zamykane na rzep, wzmocnione pianką, by wydłużyć żywotność, dodatkowo oznaczone logotypem.
Nietypowe zastosowania plomb
Choć plomby są głównie kojarzone z zabezpieczaniem produktów, pomieszczeń i transportu, to ich uniwersalność sprawia, że znajdują dodatkowe, często nieoczywiste zastosowania i sprawdzają się w niespodziewanych okolicznościach.
Spotkamy je nawet w Parlamencie Europejskim, gdzie poufność obrad wymaga zabezpieczeń dla urządzeń elektronicznych. Właśnie tam specjalnie zaprojektowane ekranowane etui na telefon zamykane plombą zabezpiecza przed nieuprawnionym dostępem. Dzięki rozwiązaniu nie ma konieczności każdorazowego deponowania urządzeń. Niemożliwe jest ich używanie bez naruszenia zabezpieczenia.
Kolejny przykład to branża IT, gdzie plomby zabezpieczające serwisowany sprzęt podczas transportu pomiędzy klientem a serwisem. Nowy projekt etui wielorazowego użytku, zabezpieczanego plombą, poza ochroną sprzętu spełnia też ekologiczne oczekiwania klienta, by nie stosować jednorazowych opakowań.
Ostatni przykład — zakład karny. Tu etykiety plombujące dają pewność, że nikt niepowołany nie naruszył przesyłek do osadzonych po kontroli dokonanej przez służbę więzienną, a każda próba ich otwarcia pozostawia widoczny ślad ingerencji.
Specjaliści zajmujący się bezpieczeństwem łańcucha dostaw zazwyczaj dokładnie wiedzą, gdzie i jak wykorzystać dany rodzaj plomby. Te niewielkie produkty chronią przed kradzieżą, przemytem, nieuprawnionym wejściem, naruszeniem czy zabrudzeniem zawartości, stanowią też nośnik danych lub elementów identyfikacyjnych. Warto pamiętać, że, aby zabezpieczenie skutecznie pełniło swoją funkcję, musi być dopracowane indywidualnie z dbałością o szczegóły.