Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

Cyfrowy „sejf” na dane, zapobieganie atakom i logowanie bez haseł

Cyfrowy „sejf” na dane, zapobieganie atakom i logowanie bez haseł

Startupy dostarczają coraz więcej rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa. W tym zestawieniu poznasz spółki, dzięki którym będziesz zabezpieczać swoje dane, zapobiegać cyberatakom, a nawet logować się bez użycia haseł. Sprawdź, jak te startupy mogą Ci pomóc.

Logpass, czyli logowanie się bez haseł

Warszawski startup Logpass sp. z o.o. wierzy, że przyszłość to passwordless. Prawda jest taka, że hakerzy coraz łatwiej łamią nawet najbardziej skomplikowane hasła. Najnowsza karta graficzna – GeForce RTX 4090 łamie 8-znakowe szyfry już w 48 minut! Przetestował to Sam Croley – badacz ds. cyberbezpieczeństwa.

Oznacza to, że rekomendowana przez większość serwisów długość haseł jest niezwykle prosta do złamania. Jednak już RTX 3090 – poprzednik – łamał szyfry „zaledwie” 2,5 razy wolniej. To znaczy, że haker w ciągu 8 godzin roboczych przy RTX 4090 może złamać w zasadzie 8 haseł. W przypadku karty starszej generacji złamałby ich 3. Co zatem robić? Bardziej skomplikowane hasła to jeden ze sposobów. Jednak jak je wszystkie zapamiętać? Z pomocą przychodzą menedżery haseł, ale i one mogą zostać złamane przez cyberprzestępców, a nasze dane dostępowe przejęte. 

Logpass ma inny pomysł – wykorzystując rejestr publiczny, pozwala się logować bardzo szybko. I to zarówno Tobie, jak i Twoim klientom. Platforma zbiera dane Twoich klientów, anonimizuje je i umożliwia im logowanie się bez podawania haseł. Ba, Logpass weryfikuje też wiek użytkownika oraz uaktualnia ich dane poprzez zbieranie zgód. Co więcej – wszystkie dane są przetwarzane zgodnie z RODO, a one same przechowywane są na urządzeniu użytkownika. Wszystko jest anonimowo, bezpiecznie i szybko. Z usług Logpassa korzystają już zresztą m.in. Deal Done czy Itelix Software sp. z o.o. 

Bitfold – prywatny „sejf” na Twoje dane

Kolejnym interesującym startupem jest Bitfold R&D sp. z o.o. Choć to spółka założona i prowadzona przez Polaków, to swoją siedzibę ma w Szwajcarii. Startup opiera swoje rozwiązania o blockchain, czyli blok łańcuchów. Technologię znaną głównie z kryptowalut i tokenów NFT, ale mającą także zastosowania w cyfryzacji dokumentacji, inteligentnych kontraktach itp.  Bitfold tłumaczy swoje rozwiązanie jako innowacyjny portfel sprzętowy dla kluczy prywatnych i w innych zastosowaniach asymetrycznej kryptografii. Tłumacząc na prostszy język – startup tworzy fizyczne urządzenia, które pozwalają na przechowywanie i zabezpieczanie wirtualnych aktywów. Np. kryptowalut, ale też danych czy cyfrowej tożsamości. 

Startup stworzył technologię opatentowaną w całej Europie i Stanach Zjednoczonych. Do jej przygotowania pozyskał grant NCBiR w kwocie ponad 21 mln zł, a także ponad 12,5 mln zł od inwestorów prywatnych.  Spółka jest dość tajemnicza i nie zdradza wszystkich swoich możliwości czy projektów. Mimo to transparentnie pokazuje, jak wykorzystuje swoje finansowanie. Cyfrowy sejf pozwala na przechowywanie wirtualnych danych oraz aktywów, co pozwala na ich faktyczne, praktycznie fizyczne posiadanie.

Cyber Quant – cyberbezpieczeństwo dla Twojej firmy

Warszawski Cyber Quant to dość standardowa spółka z obszaru cyberbezpieczeństwa. Startup zajmuje się przede wszystkim OSINT-em, analizą bezpieczeństwa i doradztwem. Spółka pomaga w identyfikacji słabych punktów w Twojej firmie, dokonując audytu.  Startup testuje też Twoją obecną ochronę przed cyberprzestępcami, podejmując się tzw. etycznego hakingu, a także opracowuje strategię cyberbezpieczeństwa. To jednak nie koniec, bo spółka oferuje też ochronę kluczowych osób w firmie – oczywiście od strony cyberzagrożeń. 

Ponadto startup udostępnia raporty bezpieczeństwa OSINT dla nowych pracowników w firmie i przeprowadza szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa. Ponadto Cyber Quant zajmuje się monitoringiem darkwebu w poszukiwaniu informacji o Twojej firmie, wyciekach itp. W startupie pracuje ponad 8 doświadczonych ekspertów, a sama spółka została założona przez Pawła Poleńskiego, który ma ponad 10-letnie doświadczenie w prowadzeniu spółek IT.

Cyber Quant wierzy, że w ciągu najbliższych 5 lat większość ludzi będzie posiadać dedykowaną aplikację, tj. cyberstrażnika, który ochroni go przed zagrożeniami ze strony cyberprzestępców. I to właśnie namiastkę takiego cyberstrażnika oferuje warszawski startup.  To tylko niektóre ze startupów oferujących rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Jak widzisz – adresują one różne kwestie i sprawdzają się w odmiennych obszarach. Warto o cyberbezpieczeństwie myśleć w sposób holistyczny i zabezpieczać się z każdej możliwej strony.

Oceń artykuł

Jak możesz czytać Security Magazine?

  1. Kliknij w POBIERZ - rozpocznie się pobieranie PDF-a na Twoje urządzenie.
  2. Śledź nasze kanały na Facebooku, LinkedIn i TikTok - tam również udostępniamy informacje na temat wydania
  3. W przystępny sposób korzystaj z lektury za pomocą ISSUU — poniżej.

Sprawdź się!

Powiązane materiały

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
cyberbezpieczeństwa